Sorularla Reiki

Daha önce de böyle bir şey var mıydı, yoksa Reiki yeni ortaya çıkmış bir yöntem mi?
Reiki bizim kültürümüzde de bulunan, ellerle şifa enerjisi aktarılan yöntemlere çok benziyor. Hepimizin ailesinin büyüklerinde eli şifalı, dua ile iyileştiren veya nefesi kuvvetli kişiler var. Bizim kuşağımız onların kullandığı yöntemlerle yakından tanışmamış olsa da, öyküleri aktarılmış bizlere. Dünyanın her kıtasında, her ülkesinde böyle doğal yollarla sağlık geleneği var. Reiki, unutulan geleneklerin yeniden hatırlanması ve zaten içimizde bulunan iyileşme yeteneğinin güçlendirilmesi demek. Japonya’da 1920’li yıllarda Mikao Usui adındaki bir Budist rahibin uzun bir meditasyon sonucu yaşadığı bir deneyimle, dünya yeniden evrensel yaşam enerjisini daha yoğun kullanabilmeyi ve aktarabilmeyi öğreniyor.

“Evrensel Enerji”yi biraz daha açarak anlatabilir misiniz?
Reiki, yani “Evrensel Yaşam Enerjisi” dünyada hep var olmuş ve olacak bir şey. Tüm varlıklar bu enerjiden oluşuyor, bu enerjiyle besleniyor. Her gün yediklerimiz, içtiklerimiz enerjiye dönüşüyor. Kalori hesabı yaparken aslında bedenimizin gereksindiği enerjinin hesabını yapıyoruz. Uykuda enerji depoluyor, hareket ederek enerji harcıyoruz. Enerjimiz düşük olduğunda yorgun, hatta hasta oluyoruz, enerjimiz yüksek olduğunda canlı, “enerjik” ve mutlu oluyoruz. Bütün bunları yaparken bizim de, en derinde, enerjiden oluştuğumuzu pek düşünmüyoruz. Aslında madde ve enerji sürekli birbirine dönüşüyor, evrendeki her şey hareket halindeki ve yapısının büyük oranla enerjiden ibaret olduğu atomlardan oluşuyor. Aldığımız her nefes enerji dolu. Reiki uygularken de bu enerji ellerden geçiyor ve gerek madde bedenimizdeki, gerekse onu besleyen enerji kanallarımızdaki tıkanıklıkları açarak tüm sistemimizin doğrudan enerjiyle beslenmesini sağlıyor.

Reiki nasıl çalışır?
Reiki en çok stres çözme ve bu sayede şifa bulmada kullanılan çok güçlü ve yumuşak bir enerji. Nasıl çalıştığını anlatmadan önce, hastalıkların ne olduğunu biraz açıklamaya çalışayım. Pek çok fiziksel ve psikolojik hastalığımızın altında, zihinsel ve duygusal sıkıntılar, bastırılmış duygular nedeniyle enerji kanallarımızda oluşan tıkanıklıklar var. Örneğin ABDli omurga cerrahı Prof. Dr. John Sarno, “Healing Back Pain” adlı kitabında bel ağrılarının büyük çoğunluğunun yalnızca bastırılmış duygular olduğunu, bunlar rahatlatıldığında sorunların tamamen ortadan kalktığını belirtiyor. Dünyaca ünlü kalp cerrahımız Dr. Mehmet Öz, “Şifayı Yüreğinde Ara” adlı kitabında zihin ve duyguların kalp ve damar hastalıklarıyla yakından ilişkili olduğunu söylüyor. Hangi onkologa sorsanız, hastanın iyileşmesindeki temel unsurun hastanın tutumunda, hayata bakış açısında bulunduğunu anlatıyor. Dr. Deepak Chopra’nın tüm çalışmaları aynı yönde. İyileşme nasıl duygu ve düşüncelerle ilişkiliyse, hastalıkların oluşumu da bunlarla yakından ilişkili.

Zihnimiz herhangi bir düşünce ürettiğinde, hemen duygular ortaya çıkıyor ve bedenimiz duygunun türüne göre hormon salgılıyor. Korku ve öfke gibi duygularla adrenalin, neşe ve mutluluk gibi duygularla endorfin, serotonin gibi hormonlar salgılıyoruz. Bedenimizde bunların fiziksel sonuçlarını olumlu ve olumsuz belirtiler halinde izliyoruz; izleyemediğimiz tek şey, bu duyguların meridyenlerimizde yani enerji kanallarımızda yarattığı etkiler. Olumsuz ya da bastırılmış duygular enerji kanallarımızda anaforlar, blokajlar oluşturuyor ve bu meridyenlerin beslemesi gereken organlarımız iyi beslenemiyorlar ve hastalanıyorlar. Akupunkturu, bu aksaklıkları gidermek için ince iğnelerin kullanıldığı binlerce yıllık bir şifa yöntemini hepimiz biliyoruz.

Reiki uygulandığında da, işte bu aksaklıklar gideriliyor, enerji kanallar ı dengeleniyor. Ellerinizi bedene koyduğunuzda veya yaklaştırdığınızda –yani aurada kaldığınızda- Reiki basınçlı su gibi tıkanıklıkları çözüyor, kanallarınızı açıyor ve enerjinin tüm bedeninizde serbestçe akarak tüm organlarınızı beslemesini sağlıyor. Bedenin kendini iyileştirme yetisini canlandırıyor, aktive ediyor. Böylece iyileşiyorsunuz. Bizim “şifa” dediğimiz süreç budur, bu yüzden “tedavi” demiyoruz.

(Tabii enerji sistemimiz bununla kalmıyor, auramızı, çakralarımızı tam olarak öğrenmek isteyenlere Barbara Ann Brennan’ın “Işığın Elleri” adlı kitabını öneriyorum, meridyenler için ise Donna Eden’in “Enerjilerle Pratik Şifa" kitabı çok güzel).

Özetle Reiki, doğal şifa sürecimizi başlatıyor, destekliyor ve güçlendiriyor.

Reiki tıbbın yerini tutar mı?
Hayır, Reiki tıbbın yerini tutmaz ve tıbbi teşhis için bir araç değildir. Reiki uygulayıcıları da, öğretmenleri de doktora giderler!! Ben geçenlerde parmağımı kestim ve fışkıran kanı hemen Reiki uygulayarak durdurdum, ağrı olmaması ve hızlı iyileşmesi için de bir süre Reiki uyguladıktan sonra acilin yolunu tuttum, harika bir el cerrahı yaramı temizledi, pansumanımı yaptı ve bana önerilerde bulundu. Ertesi gün pansumana gittiğimde doktorum kesiğe bakıp “Süper!” dedi ve parmağım dört gün sonra hiçbir komplikasyon olmadan, iz bırakmadan tamamen iyileşti. Bizler Reiki’yi, geleneksel batı tıbbı ile, Hint ve Çin tıbbı ile ve diğer tüm yöntemlerle birlikte kullanıyoruz. Tüm tedavi yöntemlerini destekliyor, güçlendiriyor ve hızlandırıyor. Bugün ABD’de yüzden fazla hastane, kendi bünyelerinde oluşturdukları ya da destekledikleri ekiplerle hastalarına Reiki uygulamakta ve Reiki’yi uyguladıkları tedaviyi tamamlayıcı, bütünleyici bir yöntem olarak kabul etmekte. Hatta bazı hastalarda tıbbın bir şey yapamadığı noktada, hekimler bu tür yöntemleri önerebiliyorlar.

Reiki hangi hastalıklara iyi gelir?
Bizim hastalık tanımımıza her tür enerji tıkanıklığı girdiğine göre, Reiki tüm bedensel, duygusal, zihinsel ve ruhsal rahatsızlıklarda olumlu etkilidir. Ben ve arkadaşlarım yaklaşık on bir yıldır pek çok hastalık için Reiki uyguladığımızda basit yanıklar ve kesiklerden, soğuk algınlıklarından kansere, yüksek tansiyona, ağrılara ve hatta genetik hastalıklara kadar çok çeşitli bedensel rahatsızlıklarda olumlu sonuçlar aldık. Genelde akut hastalıklarda çok hızlı etkili, süreğen hastalıklar ise daha uzun zaman istiyor.

Yan etkisi var mıdır? Güvenli midir?
Reiki, evrenin yaşam enerjisidir ve hiçbir zarar vermez. Yan etkileri yoktur, isteseniz de Reiki uyguladığınız kişiye zarar veremezsiniz. Ben bunu en çok temiz havaya benzetiyorum, temiz havanın kimseye zararı olamaz, Reiki’nin de öyle. Reiki uygulayıcıları hiç tereddüt etmeden her tür sorun için enerji aktarabilirler, tamamen güvenlidir. Bu nedenle hastanelerde uygulanmakta. Bazen tıkanıklıklar açılırken, ya da “çözülürken”, kısa süreli küçük rahatsızlıklar yaşanabilir, bunlar yine Reiki uygulanarak kolayca giderilir. Bunlar şifa sürecinin belirtileridir, hastanın iyileşme yolunda olduğunu gösterir.

Kimler Reiki’ye açılabilir ve uygulayabilir?
Reiki’yi istisnasız herkes öğrenip uygulayabilir. Yaşın, bedensel ya da psikolojik rahatsızlıkların, gebeliğin ya da uygulanan tıbbi tedavinin hiçbir önemi yok. Reiki’ye uyumlanma ya da açılma işleminden geçen ve uygulama esaslarını öğrenen herkes, aynı gün bu enerjiyi aktarmaya başlıyor ve hem kendisine, hem de başkalarına uygulayabiliyor.

Reiki nasıl ve ne zaman ortaya çıkmıştır?
Reiki, 1920’lerde Japonya’da, Mikao Usui’nin Kurama Dağında yaptığı yirmi bir günlük uzun meditasyonu sırasında yaşadığı bir ruhsal deneyim sonucunda, bunun bir şifa enerjisi olduğunu algılaması ile başlıyor. Usui, 1922 yılında Usui Reiki Ryoho Gakkai adlı bir organizasyon kuruyor ve burada hem şifa veriyor, hem de aktarmayı öğretiyor. Zamanla hem bu kuruluş içinde hem de dışarıda öğretmen yetiştirmeye başlıyor. 1923 senesinde Tokyo’da yaşanan Kanto depreminde büyük yararlılık gösteriyor, imparator tarafından onurlandırılıyor. Kendisiyle yapılan bir röportajda, iki bin kişiyi Reiki enerjisine açmış olduğunu söylüyor. Usui 1926 yılında geçirdiği bir kalp krizi nedeniyle yaşama veda ediyor.

Reiki batıya nasıl gelmiş?
Usui’nin Gakkai dışında yetiştirdiği öğretmenlerden Chuijiro Hayashi’nin açmış olduğu kliniğe, 1935 yılında hasta olarak gelen Hawayo Takata adında Japon asıllı, Hawaii’de yaşayan bir Amerikalı hanım, bu klinikte tüm ciddi hastalıklarından kurtuluyor ve kendisi de Reiki öğreniyor. Sonra Hawaii’ye dönüyor ve 1938 yılında oraya gelen Hayashi, kendisine Reiki öğretmenliği veriyor ve Takata Reiki öğretmeye başlıyor. Uzun yıllar boyunca yalnızca uygulayıcı düzeyinde Reiki öğreten Takata, 1970-80 yılları arasında yirmi iki öğretmen yetiştiriyor ve böylece Reiki enerjisi tüm dünyaya yayılmaya başlıyor. Güçlü olumlu etkisi sayesinde hemen benimsenen Reiki, bugün dünyada yaklaşık üç-dört milyon kişi tarafından uygulanıyor, bu sayı her gün artıyor.

Reiki uygulamak zor mudur?
Tam tersine, çok kolaydır. Elinizi kaldırıp kendi ağırlığıyla bedenin rahatsız bölgesine veya belirli yerlerine koyarsınız ve bir kez aklınızdan Reiki ile şifa enerjisi aktarmayı geçirirsiniz. Sonra Reiki kendiliğinden akmaya başlar. Sizin odaklanmanıza, bir mantra tekrarlamanıza, şifa imgelemesi yapmanıza gerek yoktur. En doğrusu ellerimizi koymak ve dikkatimizi başka yere vererek, günlük düşüncelerin zihinden akmasına izin vererek, tamamen çabasız bir aracı halinde Reiki enerjisine kanal olmaktır. İsterseniz işinizi, isterseniz pişireceğiniz yemeği düşünün, Reiki kendiliğinden akar. Üstelik bir kez bu enerjiye açıldığınızda, artık hep açık olursunuz, Reiki kapanmaz.

Bir Reiki seansında insan ne hisseder? Süresi ne kadardır?
Aslında bunun çok kati ve kesin bir cevabı yok, çünkü herkesin gereksindiği enerji ve bünyesi farklıdır. Yine de şunu söyleyebiliriz, çoğunlukla uygulayıcının elleri fark edilecek şekilde ısınır. Uygulayıcı ellerinde karıncalanma, emme hissi vb. hissedebilir. Reiki uygulanan kişi ise, genelde gevşeme, rahatlama, ağrılarda azalma veya kaybolma, hastalıkta gerileme hisseder. Hiçbir şey hissetmeyebilir de.

Tüm bedene ve hasta bölgeye enerji verilir. İlk kez uygulanıyorsa, üç gün üst üste uygulanması iyi olur. Kronik hastalıklar için daha sık ve yoğun Reiki uygulanır. Kaç seansta tam sonuç alınacağı, iyileşme sağlanıp sağlanamayacağı bilinemez, tıpkı tıp garanti vermediği gibi biz de veremeyiz. Bu bizim yönettiğimiz bir süreç değildir, bedenin enerjiye verdiği cevap önemlidir.

Bu belirtmekle beraber, şunu da söylememde yarar var, ben henüz Reiki uygulanıp da memnun kalmayan kişi görmedim. Gerçekten çok güçlü bir enerji ve birkaç seans uygulanan herkes iyi etkisini hissediyor.

Bir rahatsızlığım yok, Reiki benim işime yarar mı?
Evet, ben de bir sorunum olmadığı halde her gün kendime bir saat Reiki uyguluyorum. İnsanın daha canlı, enerjik, sağlıklı olmasını, olumlu düşünmesini, sakinleşmesini, düzgün uyku uyumasını, bağımlılıklarından vazgeçmesini, duygusal dengesinin kurulmasını sağlıyor. Reiki günün her saati, her yerde uygulanabileceğinden, ofiste, toplantıda, trafikte yaşanan gerginliklerden kurtulmamıza da yarıyor. Ayrıca enerji blokajlarınızı açmak gençleşmenizi sağlıyor, bağışıklık sisteminiz güçlendiği için hastalıklar sizden uzak kalıyor. Ruhsal, düşünsel, duygusal ve fiziksel olarak dengeleniyorsunuz.

Başka yöntemlerle birleştirebilir miyiz?
Reiki’yi yoga, meditasyon, tüm sporlar, Tai Chi, Qi Gong gibi tüm diğer sanatlar ve enerji sistemleriyle birlikte güvenle kullanabilirsiniz. Tüm tıbbi ilaçların yanında, diğer tüm tıp sistemleriyle birleştirebilirsiniz.

Mucize İnanmakla BaşlarInternationale Reiki Master Mehmet Aslan

0505 646 59 75
Cumartesi ve Pazar günleri dahil her gün 09:00 - 23:00 saatleri arasında arayabilirsiniz..

Sosyal Medya Hesaplarımız